wtorek, 17 maja 2016

Śpiworek czy kołderka z poduszką?


Każdy rodzic, szczególnie przy pierwszym dziecku ma wiele pytań i dylematów, które dotyczą nie tylko karmienia, czy właściwego wychowywania, ale choćby ubrań. Szczególnie podczas chłodnych jesiennych czy zimowych dni warto jest zadbać o to, aby dziecko miało ciepło podczas snu, bowiem to ma fundamentalny wpływ na jego wypoczynek i samopoczucie. Na ryku królują obecnie przede wszystkim śpiworki oraz kołderki z poduszkami. Co najlepiej wybrać?
 Dlaczego warto zastanowić się nad kołderką?
Jest to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla noworodka oraz niemowlaka. Tak małe dzieci przeważnie nie potrafią się jeszcze obracać, więc śpią sobie w jednej pozycji przez całą noc. Dzięki temu nie odkrywają się i jest im ciepło przez całą noc. Dodatkowo nie ma również obaw co do tego, że przez przypadek naciągnie sobie kołderkę na twarz i tym samym odetnie dopływ powietrza.
Jednakże kołdry sprawdzają się także u dzieci, które samodzielnie zaczynają wychodzić z łóżeczka. Wtedy ten rodzaj okrycia nie będzie krępował jego ruchów i maluch w każdej chwili bez większych problemów ją z siebie zrzuci, kiedy będzie miał zamiar na zabawę.

Może jednak śpiworek?
W tym wypadku nie mamy już tak wielu zwolenników, jak to się ma w przypadku kołderek jednakże śpiworki także mają wiele zalet. Jedną z największych jest oczywiście ta, że dziecko śpiące w śpiworku nie będzie mogło się rozkopać i zmarznąć w nocy. W ten sposób rodzice nie muszą co jakiś czas sprawdzać, czy maluch na pewno nie jest odkryty.
Rodzajów śpiworków na rynku nie brakuje i w zasadzie można wybrać różny kolor, kształt, czy grubość.
Ostateczny wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami należą oczywiście do rodziców. Najważniejsza zasada to dopasowanie grubości okrycia dziecka do panującej wokół temperatury, bowiem przegrzanie jest tak samo niebezpieczne jak zmarznięcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz